بستن

Mammootty

محمد کوتی پاناپارامبیل اسماعیل (IPA: [muhɐmːɐd̪ kuʈːi pɐnɐpːɐrɐmbil ismɐjl]؛ متولد 7 سپتامبر 1951)،  که بیشتر با نام هنری خود ماموتی (IPA: [mɐmː تولید کننده فیلم هندی و تولید کننده مالاییایی است که در آثار هندی تولید می شود) شناخته می شود. سینما در پنج دهه فعالیت حرفه ای، او در بیش از 400 فیلم، عمدتاً به زبان مالایایی، علاوه بر تامیل، تلوگو، کانادا، هندی و انگلیسی بازی کرده است. او دریافت کننده چندین جایزه از جمله سه جایزه ملی فیلم، هفت جایزه فیلم ایالتی کرالا و سیزده جایزه Filmfare South است. به خاطر سهمی که در فیلم داشت، دولت هند در سال 1998 نشان پادما شری را به او اعطا کرد.

او در ابتدا از نام هنری ساجین در فیلم های اولیه خود استفاده می کرد که توسط کارگردان P.G. Viswambharan در دکورهای فیلم Sphodanam.  ماموتی اولین بازیگری خود را از طریق فیلم مالایایی Anubhavangal Paalichakal در سال 1971 انجام داد. در سال 1979 او اولین نقش مهم خود را در I. V. Sasi Devalokam بازی کرد، اما فیلم کامل نشد. شکست بزرگ او در سال 1981 زمانی که اولین جایزه فیلم دولتی کرالا را برای بازی در فیلم Ahimsa دریافت کرد، رخ داد. موفقیت بزرگ او با موفقیت تجاری فیلم هایی مانند Sandhyakku Virinja Poovu و Aa Raathri به دست آمد. او در صنایع همسایه نیز ظاهر شده است. او از طریق مونام سامادهام (1990)،  در سینمای تلوگو از طریق سواتی کیرانام (1992)،  در بالیوود از طریق تریاتری  وارد سینمای تامیل شد، اگرچه اولین حضور او به عنوان بازیگر در فیلم Dhartiputra (1993) بود. ] او اولین بار در سینمای کانادا از طریق فیلم دو زبانه، شیکاری (2012) وارد صحنه شد. او همچنین در یک فیلم هندی انگلیسی به نام دکتر باباصاحب امبدکار (2000) بازی کرد.

او رئیس ارتباطات مالایالام است که کانال‌های تلویزیونی مالایالامی Kairali TV، Kairali News و Kairali WE TV را اداره می‌کند. او سفیر حسن نیت پروژه آکشایا، اولین پروژه سواد الکترونیک در سطح منطقه در هند است. او حامی جامعه مراقبت از درد و تسکین دهنده است،  یک سازمان خیریه در کرالا که برای بهبود کیفیت زندگی در میان بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته می نویسد. در پایان سال 2021، ماموتی خانه تولید جدیدی به نام ماموتی کامپانی راه اندازی کرد و نانپاکال نراتو مایاککام اولین فیلمی بود که تحت این پرچم تولید شد.