بستن

Eli Roth

الی رافائل راث (زاده ۱۸ آوریل ۱۹۷۲) کارگردان، فیلمنامه‌نویس، تهیه‌کننده و بازیگر آمریکایی است. او به عنوان کارگردان و تهیه کننده، با کارگردانی فیلم های تب کابین (2003) و هاستل (2005) بیشترین ارتباط را با ژانر وحشت دارد.

راث به کار در ژانر ترسناک ادامه داد و فیلم های Hostel: Part II (2007) و The Green Inferno (2013) را کارگردانی کرد. او همچنین به ژانرهای دیگر گسترش یافت و فیلم هیجان انگیز شهوانی Knock Knock (2015) و فیلم اکشن Death Wish (2018) را کارگردانی کرد که بازسازی فیلم اصلی 1974 بود. همچنین در سال 2018، او فیلم کمدی فانتزی The House with a Clock in Its Walls را کارگردانی کرد که اولین فیلم او با درجه PG و بالاترین درآمد داخلی او تا به امروز است.

به عنوان یک بازیگر، راث در نقش دانی «یهودی خرس» دانوویتز در فیلم جنگی کوئنتین تارانتینو، حرامزاده‌های بی‌شکوه (2009) بازی کرد، که برای آن جایزه فیلم انتخاب منتقدان و جایزه SAG را به عنوان بخشی از گروه دریافت کرد.

بسیاری از روزنامه نگاران او را در گروهی از فیلمسازان به نام Splat Pack برای فیلم های ترسناک صراحتا خشونت آمیز و جنجالی خود گنجانده اند. در سال 2013، راث جایزه ویژنری را برای کمک هایش به فیلم ترسناک در جشنواره فیلم استنلی دریافت کرد.